Upadek Wachovii – jak bank o wartości księgowej 38 dolarów na akcję stał się przez noc prawie bezwartościowy

Upadek Wachovii – jak bank o wartości księgowej 38 dolarów na akcję stał się przez noc prawie bezwartościowy
Category: Konto Bankowe
16 marca 2021

Na moim biurku naprzeciwko mnie, kiedy piszę ten artykuł, znajduje się raport analityczny Morningstar dla Wachovii z dnia 31 grudnia 2007 roku. Jest to bank, który został zbudowany prawie w całości na fundamencie RJ Reynolds Tobacco w Winston-Salem. W tym czasie akcje zwykłe Wachovii zamknęły się na poziomie 38,03 USD i przyniosły bardzo finanso wysoką stopę dywidendy na poziomie 6,31%. Analitycy Morningstar wycenili akcje na 61,00 USD, wskazując, że były one prawie 40% niedowartościowane.

Kiedy raport został opublikowany, Wachovia była „czwartym co do wielkości bankiem w USA pod względem aktywów. Bank działa [d] w 21 stanach i [miał] dominującą pozycję rynkową w szybko rozwijających się południowo-wschodnich i bogatych państwach środkowoatlantyckich”. O tak, i poprzez spółkę joint venture z Prudential, Wachovia była właścicielem drugiej co do wielkości firmy zajmującej się pośrednictwem w handlu detalicznym w kraju.

W ciągu sześciu lat przed opublikowaniem raportu Wachovia zarobiła łącznie 36,053 miliardów dolarów zysku po opodatkowaniu, wzrastając z 3,579 miliardów dolarów w 2002 roku do 8,562 miliardów dolarów w 2007 roku, a zysk na akcję wzrósł z 2,60 do 4,46 dolarów w tym samym okresie. Akcje spółki osiągały zysk 8,6-krotny, co stanowiło 60% dyskonto w stosunku do indeksu S&P 500. Zwrot na kapitale wyniósł 12,2%, ale w żadnym wypadku nie był spektakularny.

Firma notowała 1x wartość księgową. Oznacza to, że jeśli w tym dniu kupiłeś jedną akcję Wachovii za 38 USD, kupowałeś firmę po historycznym, zamortyzowanym koszcie księgowym netto, bez premii za bazową moc zysku. Brzmi intrygująco, prawda?

W niecały rok cały bank został prawie całkowicie zniszczony

W ciągu 10 miesięcy akcje Wachovii miały zostać sprzedane po 1 dolara za sztukę, co oznaczało niemal całkowity zanik dla właścicieli akcji. Gdybyś kupił akcje, byłyby one dla ciebie całkowicie bezwartościowe pod każdym względem. Zgodnie z historią opublikowaną w The New York Times 29 września 2008 roku:

Federalne organy regulacyjne pracowały w ten weekend przez całą dobę, aby zaaranżować sprzedaż, ostatecznie osiągając porozumienie o 4 rano w poniedziałek rano. Ostatecznie rząd zgodził się udzielić Citigroup gwarancji finansowej na najbardziej ryzykowne aktywa Wachovii. Jest to podobne do porozumienia, które Rezerwa Federalna zawarła z awaryjnym przejęciem Bear Stearns przez JPMorgan Chase.

Citigroup przejmie pierwsze 42 miliardy dolarów strat związanych z najbardziej ryzykownymi kredytami hipotecznymi Wachovii i zapłaci Federal Insurance Deposit Corporation 12 miliardów dolarów w postaci akcji uprzywilejowanych i warrantów. W zamian FDIC pokryje wszystkie straty powyżej tej kwoty.

Federalne organy regulacyjne stwierdziły, że posunięcie to jest konieczne, aby powstrzymać drugą wielką upadłość banku w ciągu niecałego tygodnia. W czwartek rząd przejął Washington Mutual i sprzedał większość swoich operacji JPMorgan Chase.

W artykule wyjaśniono, że Wachovia miała stabilny depozyt w postaci setek miliardów depozytów, ale została zabita przez przejęcie Golden West Financial, które specjalizowało się w spłacanych opcjach hipotecznych, których klienci nie płacą ! Straty szybko wzrosły i groziły upadkiem banku, gdy domino spadło podczas kryzysu.

W ramach umowy Citigroup kupi wszystkie aktywa i pasywa Wachovii – krok, który powinien chronić posiadaczy obligacji Wachovii. Przejmie duże operacje detaliczne Wachovii, a także bankowość korporacyjną i prywatną. Przejmie również stosunkowo niewielkie operacje bankowości inwestycyjnej Wachovii, które obsługuje nieruchomości i średnie korporacje. Citigroup rezygnuje z działalności maklerskiej AG Edwards i Evergreen Investments, ramienia Wachovii zajmującego się zarządzaniem pieniędzmi. Zdaniem osób biorących udział w rozmowach decyzje kierownictwa wyższego szczebla nie zostały wypracowane.

Dzięki sieci oddziałów Wachovii Citigroup będzie miała teraz jedną z największych franczyz bankowych w kraju po latach fałszywych startów. To powinno dać Citigroup większą platformę do sprzedaży kredytów mieszkaniowych i kart kredytowych, a także zapewniłoby jej dostęp do ponad 400 miliardów dolarów w stabilniejszych depozytach klientów. Bank agresywnie stara się zmniejszyć zależność funduszy od inwestorów zewnętrznych.

Istnieje ryzyko, że Citigroup może zostać obciążona dziesiątkami miliardów dolarów strat związanych z gigantycznym portfelem pożyczek Wachovii. Wachovia została poważnie dotknięta zakupem w 2006 r. Golden West Financial, kalifornijskiego pożyczkodawcy specjalizującego się w tak zwanych kredytach hipotecznych z opcją spłaty. Bank stanął także w obliczu rosnących strat na kredytach udzielanych budowniczym domów i deweloperom komercyjnym.

Aby zapłacić za transakcję, Citigroup spodziewa się pozyskać ponad 10 miliardów dolarów, emitując nowe akcje zwykłe. Po raz drugi w ubiegłym roku obniży także dywidendę do 16 centów na akcję.

Wells Fargo i Wachovia mieli romans

Od tego momentu Citigroup zapewnia fundusze na codzienne funkcjonowanie Wachovii. Ale Wachovia potajemnie spotykała się z Wellsem Fargo, który zaoferował akcjonariuszom prawie 7 razy więcej pieniędzy (jednak wciąż ułamek wartości księgowej i słusznie biorąc pod uwagę rosnące straty). Citigroup był wściekły, ale krążą plotki, że organy regulacyjne zmusiły ich do wycofania się z FDIC, chcąc zatwierdzić fuzję Wells Fargo, ponieważ nie tylko akcjonariusze otrzymają więcej pieniędzy, ale całkowicie usunęli FDIC z obrazu ze względu na siłę bilansu Wella .

W tym samym czasie IRS ogłosił, że firmy, które kupiły banki w kłopotach, takie jak Wells Fargo kupujące Wachovię, otrzymają ogromne ulgi podatkowe w nagrodę za pomoc w powstrzymaniu upadku całego globalnego systemu bankowego. W pewnym sensie Wells Fargo był w stanie wykorzystać te ulgi podatkowe, aby uzyskać Wachovię za darmo.

Tak więc Citigroup została zmuszona do sfinansowania banku, który potajemnie zgodził się połączyć z kimś innym – tak jakbyś był zaręczony z dziewczyną, która brała twoje pieniądze i mieszkała w twoim domu, ale która zgodziła się poślubić innego mężczyznę i planowała uciekam z nim. Dopiero gdy się dowiedziałeś, rodzice zmusili cię do dalszego płacenia jej rachunków, w przeciwnym razie zamkną twój fundusz powierniczy. A Wells wyjechał z bankiem o zachodzie słońca za grosze.

Gdybyś kupił akcje po 38 USD za akcję, gdy były sprzedawane po ułamku szacowanej wartości, z ogromną stopą dywidendy i niskim wskaźnikiem C / Z, ostatecznie odszedłbyś z zaledwie 18 do 20 centów za dolara po połączeniu Wells Fargo. Tak ciężki był kryzys kredytowy.

Ale jeśli posiadałeś akcje Wells Fargo & Company, gdy świat odzyskał równowagę, miałeś ogromne możliwości zarabiania. Pomijając wydarzenie czarnego łabędzia, w ciągu następnej dekady rozsądnie byłoby oczekiwać, że bank praktycznie wydrukuje pieniądze ze swoich biur.

Lekcje z krachu Wachovii

Jest kilka lekcji, które możemy wyciągnąć z katastrofy Wachovii.

  • Wartość księgowa jest użyteczna, ale nie zastępuje wartości wewnętrznej. Pokazuje jedynie historyczny koszt księgowy. Jeśli firma ma 80 dolarów w aktywach i 20 dolarów w długach, wartość księgowa 60 dolarów niekoniecznie jest miernikiem wartości wewnętrznej, ponieważ 60 dolarów może być wykonane z bezwartościowych tkanin, które nie są już modne lub mogą to być cegły z litego złota. Zanim podejmiesz decyzję, musisz wiedzieć, na czym polega podstawowa wartość księgowa.
  • Silni konkurenci stają się silniejsi. Wells Fargo & Company była zarabiającą bestią o konserwatywnej polityce. Ten konserwatyzm dobrze się opłacał i był w stanie wchłonąć słabszych konkurentów, wykorzystując ich siłę zarobkową i uzdrawiając ich bilanse.
  • Czasami zdarzają się rzeczy, których nie można przewidzieć. Gdyby kryzys mieszkaniowy nie był tak poważny, jak to się stało, Wachovia mogłaby poradzić sobie z sytuacją samodzielnie. Ale to był ranny pies, który przeszedł przez autostradę i został potrącony przez półciężarówkę.
  • Nigdy nie powinieneś inwestować więcej pieniędzy, niż możesz sobie pozwolić na stratę w określone akcje.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy