kopalnia bitcoinów

Category: Która Jest
17 lutego 2021

Podobał Ci się artykuł? Dzielić:

Wydobywanie Bitcoinówto proces rejestracji transakcji z bitcoinami do łańcucha blokowego – publicznej bazy danych wszystkich operacji z Bitcoinem, która jest odpowiedzialna za potwierdzenie transakcji. Węzły sieci wykorzystują blockchain, aby odróżnić rzeczywiste transakcje od próby dwukrotnego wydania tych samych obiektów. Głównym celem eksploracji jest osiągnięcie konsensusu między węzłami sieci, co do których transakcje uznają za uzasadnione.

Zawartość

 • 1 Czym jest wydobywanie bitcoinów
 • 2 Proces rejestracji transakcji
 • 3 Jak działa wydobywanie bitcoinów
 • 4 Trudność
 • 5 Wydobywanie w basenach
  • 5.1 Wyposażenie
  • 5.2 Farma górnicza
 • 6 Wydobywanie w chmurze
 • 7 Eksploracja sieci
 • 8 Zysk z wydobycia
 • 9 Sprzęt górniczy
  • 9.1 CPU
  • 9.2 GPU
  • 9.3 FPGA
  • 9.4 ASIC
  • 9.5 Porównanie sprzętu górniczego
 • 10 Historia
 • 11 Zobacz także
 • 12 zasobów

Co to jest wydobywanie bitcoinów [edytuj]

Wydobywaniebitcoinów to proces wydawania bitcoinów, oparty na obliczaniu problemów matematycznych, który jest jedynym sposobem na stworzenie kryptowaluty.

Istotą górnictwa jest to, że w różnych częściach Ziemi znajdują się komputery rozwiązujące zadania matematyczne, których wynikiem jest tworzenie bitcoinów. Proces wydania (produkcji) jest dystrybuowany do wszystkich uczestników systemu, co zapewnia bezpieczeństwo i nie jest kontrolowany przez jedno centrum wydawania.

Wszystkie transfery Bitcoin są rejestrowane w publicznym dzienniku transakcji, są przesyłane do górników w łańcuchu. Jego zadaniem jest zebranie pojedynczego hasha z miliona kombinacji, który byłby odpowiedni dla wszystkich nowych transakcji oraz tajnego klucza, który jest gwarancją otrzymania nagrody w wysokości 25 Bitcoinów. W tym samym czasie o nagrodę walczy wielu „getterów, którzy jako pierwsi próbują rozgryźć haszysz. Kiedy zostanie odgadnięty, blok i wszystkie transakcje są zamykane, a górnicy zaczynają generować następny blok.

Przykładowy hash z tymi samymi frazami, ale z różnymi dodatkowymi parametrami (w tym przykładzie ostatnia linia ma najniższą wartość hash):

Docelowy poziom trudności w systemie Bitcoin jest przeliczany co 2016 bloków (około 2 razy w tygodniu). Może się zwiększać lub zmniejszać, wszystko zależy od czasu utworzenia nowych wsadów bloku i tego, jak bardzo różni się od 2016 minut (20160 * 10). Niezależnie od całkowitej mocy wszystkich górników, średnio 1 blok jest generowany w ciągu 10 minut.

Prawdopodobieństwo otrzymania przez górnika nagrody w ciągu tych 10 minut jest równe stosunkowi jego mocy obliczeniowej do mocy obliczeniowej całej sieci. A jeśli ten wskaźnik jest mały, to prawdopodobieństwo otrzymania nagrody, nawet w długim okresie, będzie niskie.

Proces rejestracji transakcji [edytuj]

Poza tym wydobywanie jest jedynym sposobem emisji bitcoinów, które są przydzielane jako nagroda górnika za rozwiązanie zadania matematycznego za pomocą sprzętu komputerowego. Proces ten jest zalecany i wymaga dużej ilości zasobów i trudno jest pozostawić na stałe liczbę bloków znalezionych przez górników.

Każdy blok powinien zawierać potwierdzenie, że zadanie matematyczne zostało rozwiązane, a każdy węzeł sieciowy może łatwo sprawdzić, czy blok został rzeczywiście zamknięty przez reguły. Emisja jest zdecentralizowana jako nagroda, co oznacza brak kontroli nad produkcją przez jedno centrum. W trakcie tego procesu górnicy potwierdzają wykonanie transakcji w sieci. W celu ochrony sieci przed przekroczeniami możliwe jest wydobycie w ściśle określonych mocach.

Bitcoiny, wydawane za pomocą kopania, to najlepszy sposób na zachowanie anonimowości transakcji podczas pracy z kryptowalutą. Niemniej jednak można z nich korzystać dopiero po uzyskaniu 100 potwierdzeń sieciowych.

Jak działa wydobywanie bitcoinów [edytuj]

Wszystkie przelewy w systemie Bitcoin są publiczne. Praca górników polega na doborze odpowiedniego skrótu, który będzie wygodny dla wszystkich transakcji w sieci i zapewni uzyskanie klucza prywatnego. Istnieją miliony możliwych kombinacji i dlatego proces ten zwykle zajmuje czas i wymaga potężnego sprzętu.

Nieznany hash to ilość, która składa się z poprzedniego skrótu bloku, liczby losowej i sumy wartości kontrolnej transakcji, wykonanej w ciągu 10 minut. Warunki systemowe mogą spełniać tylko jedną wielkość, która nie jest stała i zmienia się po zamknięciu każdego bloku.

Po zdefiniowaniu odpowiedniego skrótu blok transakcji zamyka się, a górnik otrzymuje nagrodę w wysokości 12,5 bitcoina. Proces ten można porównać do loterii, ponieważ wielu uczestników jednocześnie szuka haszyszu. System działa według ścisłych zasad i według nich zmiana zamkniętego bloku jest praktycznie niemożliwa.

Trudność [edytuj]

Trudność wydobyciato dynamiczny wskaźnik, który jest okresowo przeliczany. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej sprzętu górniczego rośnie złożoność. Aktualnych informacji o stanie trudności w wydobywaniu kryptowaluty najlepiej szukać na oficjalnych stronach walutowych. Jednak jest to trudne. Czasami trudno jest znaleźć linki do statystyk dotyczących wydobycia, nawet na oficjalnych stronach internetowych. Aby uprościć proces, stworzono witryny agregujące informacje statystyczne o wszystkich kryptowalutach. Gromadzą, przetwarzają i publikują odpowiednie dane nie tylko o złożoności wydobycia, ale także kilkadziesiąt wskaźników: cena, kapitalizacja, hashrate, rentowność, kwota transakcji i tak dalej.

Wydobywanie w basenach [edytuj]

Wydobywanie bitcoinówjest bardzo trudnym procesem i konieczne jest posiadanie niezbędnych zdolności do przetwarzania. Podążanie za samym wydobyciem stało się praktycznie niemożliwe ze względu na stale rosnącą trudność procesu i rozwój rynku kryptowalut. W rezultacie pojawiło się pojęcie „pool mining, które oznacza pasmo mocy obliczeniowych kilku uczestników w grupie dla nowej generacji bloków. Pula zdobytej nagrody za zamknięty blok jest dzielona między jego uczestników.

Sprzęt [edytuj]

Przez długi czas kopanie było dostępne dla użytkowników komputerów domowych, ale w 2013 roku wzrosła konkurencja między górnikami o znalezienie odpowiedniego haszyszu, dlatego osobiste wydobywanie straciło swoją ekonomiczną zasadność. W procesie rozwoju i modernizacji górnictwa wykorzystano następujące rodzaje sprzętu komputerowego:

 • CPU to jedna z najstarszych wersji pracująca z pomocą procesora komputera. Tę opcję można znaleźć w głównym kliencie bitcoin, ale teraz jest ona wyłączona ze względu na wyjątkowo niską skuteczność;
 • GPU polega na używaniu karty graficznej. Ten rodzaj wydobycia zmienił procesory. Jego cechą charakterystyczną jest wzrost mocy systemu;
 • FPGA to ulepszona wersja GPU, która różni się mniejszym zużyciem energii;
 • ASIC to kopalnia ze specjalnym sprzętem stworzonym specjalnie do pracy z kryptowalutą. Jego skuteczność znacznie przewyższa atrybuty zwykłych kart graficznych, więc zapoczątkował nową erę w rozwoju Bitcoin.

Potencjalni inwestorzy mogą korzystać z kalkulatorów wydobywczych online, aby poznać skuteczność i rentowność specjalnego sprzętu, takiego jak farmy górnicze.

Farma górnicza [edytuj]

Farma wydobywcza – to centrum danych, wyposażone technicznie do wydobywania bitcoinów lub innych kryptowalut.

Powstały w wyniku ciągłego komplikowania procesu, który wymaga większych zasobów technicznych, energetycznych i finansowych.

Farmy pozwalają zmaksymalizować produktywność komputerów, a co za tym idzie, szybkość mieszania. Produktywność największych gospodarstw może wynosić kilkadziesiąt PH / s (1015 hashów / sekundę).

Fizycznie farmy to pomieszczenia z dużą liczbą komputerów i serwerów, które przejmują zadania związane z wydobyciem.

Istnieją również gospodarstwa domowe zajmujące się wydobyciem. Różnią się od zwykłych komputerów PC tym, że są specjalnie zmontowane i zaprojektowane do wydobywania. Domowe gospodarstwa rolne mogą przynosić zyski, ale użytkownicy często borykają się z problemem nadmiernego zużycia energii elektrycznej i przegrzaniem domowego komputera, co sprawia, że ​​wydobycie jest nieopłacalne.

Jednym z głównych zasobów, w które musi inwestować górnik, jest energia elektryczna. Jest to również czynnik ryzyka, ponieważ farma wymaga stałego źródła zasilania 24/7. Ponadto duża liczba procesorów wymaga odpowiedniego systemu chłodzenia i wentylacji.

Wydobywanie w chmurze [edytuj]

Eksploracja w chmurze to proces pozyskiwania Bitcoinów z wykorzystaniem zdalnego centrum przetwarzania danych o ogólnej mocy obliczeniowej. Pozwala to użytkownikom na wydobywanie bitcoinów lub alternatywnych kryptowalut bez bezpośredniego kontrolowania sprzętu. Z usług cloud mining korzystają przede wszystkim użytkownicy z krajów o drogim zasilaniu elektrycznym, co nie pozwala na samodzielne tworzenie platform wydobywczych.

Inną opcją jest prywatna usługa wirtualna, w której użytkownik instaluje oprogramowanie do wydobywania.

Wreszcie, użytkownik może samodzielnie przejąć moc obliczeniową, wykorzystując już wyniki swojej pracy i nie wchodząc w kontakt z fizycznymi lub wirtualnymi serwerami.

Eksploracja sieci [edytuj]

Web-mining, czyli „hidden mining – to alternatywna metoda wydobywania kryptowaluty za pośrednictwem przeglądarek internetowych użytkowników witryn. W rzeczywistości właściciele zasobów internetowych mogą przekształcić pojemność komputerów odwiedzających w kryptowalutę.

Ta metoda jest prowadzona przez specjalnych web-minerów – programy, które mogą działać, gdy przeglądarka użytkownika jest włączona lub działa w tle. Z technicznego punktu widzenia taki program można uruchomić na komputerze za pomocą linii kodu JavaScript zapisanej na stronie lub sam kod jest osadzony w rozszerzeniu przeglądarki. Istnieją również wirusy, które powodują, że moce komputerów są wykorzystywane do wydobywania kryptowalut.

Zysk z wydobycia [edytuj]

Rentowność wydobycia to poziom nagrody, jaką otrzymuje użytkownik sieci blockchain (zapewnienie jego technicznych możliwości do weryfikacji transakcji i rozwiązywania zadań sieciowych, co skutkuje nowym blokiem danych w sieci).

Rentowność zależy od dwóch powiązanych czynników. Pierwsza polega na złożoności samego procesu, od którego zależy nagroda (im trudniejszy proces, tym mniejszą liczbę zadań można wykonać na jednostkę zasobu technicznego, a co za tym idzie, mniejszą nagrodę otrzymasz). Drugim czynnikiem jest koszt bitcoina (lub innej kryptowaluty). To znaczy, ile wynosi twoja nagroda w walutach fiducjarnych.

Średnia roczna rentowność waha się od 120 do 200% w skali roku, a dla niektórych produktów w okresie „boomu górniczego od końca 2016 r. Osiągnęła nawet najlepszy wynik. Jednak wskaźnik ten nie uwzględnia dodatkowych inwestycji: wynajmu lokali, zarządzania gospodarstwami rolnymi oraz kosztów energii. Po uwzględnieniu tych czynników w 2016 roku rentowność wydobycia wyniosła około 10-50% w skali roku.

Sprzęt górniczy [edytuj]

W szczególności w przypadku Bitcoin liczba typów wydobycia znacznie się zmniejszyła. Jeśli nadal można wydobywać inne kryptowaluty za pomocą kart graficznych, procesorów, dysków twardych itp., To duża złożoność wydobywania bitcoinów sprawia, że ​​wszystkie te metody są nie tylko nieefektywne, ale nawet nieopłacalne.

CPU [edytuj]

Jednostka centralna (lub CPU) to układ scalony, który jest istotną częścią sprzętu komputera osobistego lub innego sprzętu. Obecnie każdy nowoczesny komputer o wysokiej wydajności jest wyposażony w potężny procesor centralny o wysokiej częstotliwości pracy i kilku rdzeniach. W związku z tym, jeśli górnik ma dobry komputer osobisty, nie będzie musiał inwestować setek lub tysięcy dolarów w sprzęt.

GPU [edytuj]

Wydobywanie na karcie graficznej to proces wydobywania kryptowaluty za pomocą procesorów graficznych (GPU). Aby to zrobić, użytkownik potrzebuje wydajnej karty graficznej w swoim domowym komputerze lub specjalnie zmontowanej farmy kilku urządzeń w jednym systemie. Jeśli górnik interesuje się, dlaczego w tym procesie wykorzystuje się procesory GPU, odpowiedź jest bardzo prosta. Chodzi o to, że karty wideo są początkowo opracowywane do przetwarzania dużej ilości danych, wykonując te same operacje, jak ma to miejsce w przypadku przetwarzania wideo. Ten sam obraz jest obserwowany w kopaniu kryptowalut, ponieważ tutaj proces haszowania jest taki sam. Zobacz główny artykuł: Dlaczego GPU kopie szybciej niż procesor.

FPGA [edytuj]

FPGA to skrót od Field Programmable Gate Array. Mikroukład jest półprzewodnikiem. Używane w przypadkach, gdy urządzenie jest zaprojektowane do wykonywania operacji logicznych, takich jak i, lub, nand i inne.

ASIC [edytuj]

Układ scalony specyficzny dla aplikacji lub ASIC to po prostu chip zaprojektowany wyłącznie do jednego rodzaju pracy – deszyfrowania określonego algorytmu. Aby wydobywać Bitcoiny, jest to SHA-256. Ze względu na brak wielozadaniowości urządzenia wykazują znacznie większą moc niż te, które są odpowiednie dla wszystkich algorytmów naraz.

Porównanie sprzętu górniczego [edytuj]

Sprzęt komputerowy Moc Zdolność adaptacji Cena £ Dostępność Przyjazny użytkownikowiASIC

GPU

FPGA

✔️ ✔️ ✔️
✔️ ✔️ ✔️ ✔️
✔️ ✔️ ✔️

Aby opisać powyższą tabelę, ASIC zużywa dużo energii elektrycznej, ma wysoką cenę i jest bardzo przyjazny dla użytkownika, ale cena jest droga i ASIC nie może zmienić algorytmu wydobywania. Tymczasem GPU używa dość małej mocy w porównaniu do ASIC, może dostosować się do różnych algorytmów, tanie w porównaniu z innymi opcjami, łatwe do uzyskania i łatwe w użyciu. Wreszcie, FPGA może zmienić algorytm, ale nie jest przyjazny dla użytkownika, musisz być w stanie stworzyć program Verilog. Poza tym FPGA było dość drogie i trudne do zdobycia, ale teraz możesz je łatwo i tanio znaleźć online. Pod względem szybkości mieszania, historia procesora [edytuj]

Publiczna księga Bitcoin (blockchain) została uruchomiona 3 stycznia 2009 o 18:15 UTC, prawdopodobnie przez Satoshi Nakamoto. Pierwszy blok jest znany jako blok genezy. Pierwszą transakcją zarejestrowaną w pierwszym bloku była pojedyncza transakcja, w ramach której twórcy otrzymali nagrodę w postaci 50 nowych bitcoinów. Wydobywanie Blockchain.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy