Kiedy tworzony jest plik punktów kredytowych

Kiedy tworzony jest plik punktów kredytowych
16 października 2020

Do 20 kwietnia 2021 roku Experian, TransUnion i Equifax będą oferować wszystkim konsumentom w USA bezpłatne cotygodniowe raporty kredytowe za pośrednictwem AnnualCreditReport.com, aby pomóc Ci chronić swoje zdrowie finansowe podczas nagłych i bezprecedensowych trudności spowodowanych przez COVID-19.

W tym artykule:

 • Co to jest plik kredytu konsumenckiego?
 • Kiedy zaczyna się Twój raport kredytowy?
 • Od czego zaczyna się Twoja zdolność kredytowa?
 • Jak zacząć budować kredyt
 • Monitoruj swój kredyt

Biura kredytowe tworzą, utrzymują i aktualizują bazy danych plików kredytowych zawierające miliardy informacji. Ogólnie rzecz biorąc, Twoje informacje zostaną dodane do pliku kredytowego biura przez inną firmę, na przykład pożyczkodawcę, wystawcę karty kredytowej lub agencję windykacyjną. Gdy twoje informacje znajdą się w aktach kredytowych biura, biuro może utworzyć raport kredytowy, a raport kredytowy może zostać oceniony.

Co to jest plik kredytu konsumenckiego?

Plik kredytu konsumenckiego jest czasami mylony z raportem kredytu konsumenckiego, ale technicznie rzecz biorąc, są one różne.

Plik kredytowy odnosi się do informacji, które jedno z trzech głównych biur kredytów konsumenckich (Experian, TransUnion lub Equifax) posiada w swojej bazie danych. Może to na przykład obejmować informacje podane podczas ubiegania się o kartę kredytową, ponieważ wystawca karty kredytowej może przesłać informacje z wniosku do biura. Twoje imię i nazwisko, adres i numer ubezpieczenia społecznego z aplikacji mogą zostać dodane do akt.

Jeśli Twoja karta kredytowa została zatwierdzona, wystawca karty zgłosi również informacje o koncie karty (takie jak data otwarcia konta i limit kredytu), a także terminowość Twoich miesięcznych płatności. Twój plik kredytowy może również zawierać informacje dotyczące twoich ostatnich wniosków o nowy kredyt, niektórych publicznych rejestrów i zapisów wszelkich rachunków w windykacji.

Z drugiej strony raport kredytowy to informacje w pliku kredytowym zorganizowane w sposób, który może być wykorzystany przez stronę, która o to poprosi, niezależnie od tego, czy jest to Ty, czy potencjalny pożyczkodawca. Nie wszystko w Twoim pliku kredytowym trafia do raportu kredytowego. Na przykład zapisy większości zaległych spłat długów nie powinny pojawiać się w raporcie kredytowym, jeśli mają więcej niż 7 lat.

Twój raport kredytowy służy do generowania wyników kredytowych i może być przeglądany przez pożyczkodawców w celu oceny Twojej zdolności kredytowej. Możesz poprosić o bezpłatną kopię raportu kredytowego we wszystkich trzech biurach kredytowych za pośrednictwem AnnualCreditReport.com.

Ani raport kredytowy, ani akta kredytowe nie zawierają informacji o stanie zatrudnienia, dochodzie lub majątku, nawet jeśli podałeś te informacje we wniosku o kredyt.

W świecie kredytów firmy, które wysyłają informacje do biur kredytowych, nazywane są dostawcami danych, a konta, które pojawiają się w pliku kredytowym, nazywane są liniami handlowymi.

Kiedy zaczyna się Twój raport kredytowy?

Nie otrzymujesz raportu kredytowego w określonym wieku ani nie otrzymujesz go po urodzeniu. Najpierw musisz mieć plik kredytowy w biurze informacji kredytowej. Następnie, gdy zażąda się raportu kredytowego, biuro przejrzy swoją bazę danych, aby znaleźć informacje dotyczące Ciebie i skompiluje je, aby utworzyć raport kredytowy.

Ponieważ wierzyciele mogą nie zgłaszać się jednakowo do wszystkich trzech biur, raport kredytowy może wyglądać inaczej w zależności od dostarczającego go biura. Może się również różnić w zależności od tego, kto o to poprosił. Na przykład, kiedy poprosisz o kopię raportu kredytowego, zobaczysz listę ostatnich twardych i miękkich zapytań. Ale pożyczkodawca może otrzymać kopię, która ma tylko trudne zapytania.

Jeśli istnieje plik informacji o osobie nieletniej, biura informacji kredytowej mogą nie ujawniać informacji o niej w swoich bazach danych. Rodzice czasami dodają swoje dzieci jako autoryzowanych użytkowników kart kredytowych, a wystawca karty kredytowej może zgłosić konto do biur kredytowych pod imieniem i nazwiskiem dziecka. Ale jeśli wierzyciel zażądałby raportu kredytowego dziecka, Experian odpowiedziałby, że nie dostarczy informacji, ponieważ historia kredytowa jest powiązana z osobą nieletnią.

Rodzic, opiekun prawny lub sama małoletnia (gdy skończy 14 lat) mogą zażądać raportu kredytowego osoby nieletniej. Gdy dziecko skończy 18 lat, Experian udostępni swoją historię kredytową, a autoryzowane konto użytkownika może pomóc dziecku w zwiększeniu kredytu.

Od czego zaczyna się Twoja zdolność kredytowa?

Twoja ocena kredytowa niekoniecznie ma określony punkt wyjścia. W rzeczywistości możesz w ogóle nie mieć zdolności kredytowej.

Firmy oceniające zdolność kredytową, takie jak FICO ® i VantageScore ®, tworzą matematyczne modele oceny zdolności kredytowej, które analizują informacje zawarte w pliku kredytów konsumenckich w celu określenia twoich ocen kredytowych. Kiedy ktoś prosi o raport kredytowy, może również poprosić o ocenę zdolności kredytowej na podstawie tych samych informacji.

Wynikowa ocena kredytowa może zależeć od tego, z którego biura informacji kredytowej pochodzi raport kredytowy i który model oceny zdolności kredytowej analizuje raport. Możesz otrzymać setki różnych wyników na podstawie odmian.

Możesz również nie otrzymać punktów, jeśli nigdy nie przesłano Ci informacji do biur informacji kredytowej lub nie masz niedawnej aktywności na swoich kontach.

 • Aby uzyskać wyniki punktowe FICO ®, musisz mieć konto, które ma co najmniej sześć miesięcy w pliku kredytowym. Musisz także mieć konto, które zostało zaktualizowane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – może to być to samo lub inne konto.
 • Wyniki kredytowe VantageScore mają niższy próg i możesz uzyskać więcej punktów, jeśli masz konto, które ma mniej niż sześć miesięcy. Lub, jeśli masz starsze konta i nie masz niedawnej aktywności.

Możesz otrzymać bezpłatny FICO ® Score ☉ na podstawie informacji zawartych w pliku punktów Experian.

Jak zacząć budować kredyt

Jeśli obecnie nie masz punktów lub chcesz poprawić swój wynik, możesz wykonać kilka prostych kroków:

 • Otwórz konto, które zostanie zgłoszone do biur informacji kredytowej. Wiele osób zaczyna od kredytu studenckiego, jako autoryzowany użytkownik cudzej karty kredytowej, od kredytu budowniczego lub zabezpieczonej karty kredytowej.
 • Dokonuj płatności na czas. Posiadanie informacji w aktach kredytowych biura nie musi oznaczać, że uzyskasz dobrą zdolność kredytową. Twoja historia płatności jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na Twoje wyniki kredytowe, więc upewnij się, że dokonałeś co najmniej minimalnych płatności w terminie, aby uniknąć utraty kredytu. Dotyczy to również rachunków, które nie są zgłaszane do biur informacji kredytowej, ponieważ Twoje konto może zostać sprzedane firmie windykacyjnej, która może zgłosić brak płatności do biur.

To są dwa podstawowe kroki, aby rozpocząć. Gdy dowiesz się więcej o tym, jak budować kredyt, odkryjesz, jak inne czynniki oprócz historii płatności mogą wpłynąć na Twoje wyniki.

Monitoruj swój kredyt

Ważne jest, aby pilnować raportów kredytowych. Śledzenie postępów może pomóc Ci zachować motywację podczas tworzenia i budowania kredytu. Experian oferuje bezpłatny dostęp do raportu kredytowego Experian i bezpłatne monitorowanie kredytu wraz z powiadomieniami w przypadku podejrzanej zmiany w raporcie.

Otrzymasz również powiadomienie, gdy nastąpi znacząca zmiana w raporcie kredytowym, na przykład dodanie nowego konta. Nieoczekiwana zmiana może wskazywać na kradzież Twojej tożsamości i będziesz chciał działać szybko, aby zamknąć fałszywe konto i uporządkować swój kredyt.

Dzięki Experian IdentityWorks SM możesz monitorować swoje trzy raporty kredytowe, blokować i odblokowywać raport Experian oraz uzyskać do 1 miliona dolarów ubezpieczenia od kradzieży tożsamości.

Co znajduje się w Twoim raporcie kredytowym?

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami kredytowymi za darmo i dowiedz się, co pożyczkodawcy mogą zobaczyć podczas sprawdzania Twojego kredytu.

Nie wymagamy karty kredytowej

Co się stanie, jeśli odmówisz przyjęcia zabezpieczonej karty kredytowej
Czy wcześniej usunięte przedmioty mogą pojawić się ponownie w moich raportach kredytowych?
Powiązane artykuły:
Dlaczego powinieneś ubiegać się o kartę kredytową na podstawie swojej oceny kredytowej
Czy pożyczki Parent PLUS wpływają na Twoją zdolność kredytową?
Czy Twoja ocena kredytowa wpływa na ubezpieczenie domów?
Czy potrzebuję dobrej oceny kredytowej na ubezpieczenie zwierząt domowych?
Jak długo trzeba czekać, aby odzyskanie kredytu zniknęło z Twojego kredytu?
Czego nie możesz kwestionować w swoim raporcie kredytowym?
Popularne artykuły:
Jak dowiedzieć się, komu jestem winien pieniądze?
Jak często aktualizowany jest raport kredytowy?
Co zrobić, jeśli nie możesz uzyskać dostępu do raportu kredytowego online
Zasoby
 • Ocena kredytowa
  • Podstawy oceny zdolności kredytowej
  • Co to jest dobra ocena kredytowa?
  • Zrozumienie punktacji kredytowej
  • Moja ocena kredytowa
  • Najczęściej zadawane pytania dotyczące oceny zdolności kredytowej
  • Co to jest wskaźnik wykorzystania kredytu?
  • Co wpływa na Twoje wyniki kredytowe?
 • Raport kredytowy
  • Podstawy raportu kredytowego
  • Naprawa kredytu: jak „naprawić” kredyt
  • Mój raport kredytowy
  • Informacje o sprawdzaniu raportu kredytowego
  • Zrozumienie raportu kredytowego Experian
  • Słowniczek statusu konta
  • Windykacja w Twoim raporcie kredytowym
  • Instrukcje dotyczące rozstrzygania sporów pocztą
  • Często zadawane pytania dotyczące sporów
  • Upadłość: jak to działa, rodzaje i konsekwencje
  • Trudne i miękkie zapytania dotyczące raportu kredytowego
  • Jak kwestionować informacje z raportu kredytowego
  • Zrozumienie ustawy o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej
  • Czy mogę zrezygnować z wstępnie zatwierdzonych ofert kredytowych?
  • Co to jest raport kredytowy?
 • Oszustwa i kradzież tożsamości
  • Zapobieganie oszustwom
  • Co to jest oszustwo kredytowe?
  • Zasoby dotyczące oszustw
  • Bezpłatne zamrażanie zabezpieczeń
  • Zapobieganie oszustwom
  • Pomoc dla ofiar
  • Co to jest kradzież tożsamości?
  • Jak zamrozić kredyt
  • Oszustwo związane z kartą kredytową: co zrobić, jeśli jesteś ofiarą
 • Etapy życia
  • Wydarzenia życiowe
  • Co się dzieje z twoim kredytem, ​​gdy bierzesz ślub?
  • Rozwód i kredyt
  • Śmierć współmałżonka
  • Ustanowienie kredytu biznesowego
  • Zakupy
  • Zatrudnienie
  • Planowanie przejścia na emeryturę
 • Popraw kredyt
  • Poprawa zdolności kredytowej
  • Jak zbudować kredyt
  • Zła historia kredytowa i ocena
  • Jak odbudować kredyt
  • Jak poprawić swoją zdolność kredytową
  • Jak „naprawić” zły wynik kredytowy
 • Finanse osobiste
  • Jak ubiegać się o kartę kredytową
  • Pożyczki osobiste: co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku
  • Czy pożyczka konsolidacyjna jest dla Ciebie odpowiednia?
  • Jak wyjść z długu
  • Jak uzyskać kredyt samochodowy
  • Jak spłacić zadłużenie karty kredytowej
  • Kup lub leasing samochodu: który jest najlepszy?
  • Zrozumienie zabezpieczonych kart kredytowych
  • Plan zarządzania długiem: czy jest odpowiedni dla Ciebie?
Najnowsze badania
 • Przegląd kredytu konsumenckiego 2019
 • Finanse konsumenckie dawniej i dziś: wielka recesja a 2020 r
 • Znaki degradujące w raportach kredytowych powolne w czasie pandemii
 • Wyświetl wszystkie badania
Najnowsze recenzje
 • Najlepsze karty kredytowe na zakupy w Czarny piątek
 • Najlepsze karty kredytowe na Amazon Prime Day
 • Jaki typ karty nagród jest najlepszy podczas recesji?
 • Najlepsze karty kredytowe na zakupy gazu
 • Najlepsze karty cash back już teraz
 • Najlepsze karty kredytowe do wykorzystania w sklepie spożywczym
 • Produkty
 • Bezpłatny raport kredytowy
 • Bezpłatna ocena kredytowa
 • Darmowe monitorowanie kredytu
 • Experian CreditLock
 • Raport kredytowy 3-Bureau i wyniki FICO ®
 • Ochrona przed kradzieżą tożsamości
 • CreditMatch
 • Wsparcie
 • Sprzeczanie się
 • Security Freeze
 • Ostrzeżenie o oszustwie
 • Pomoc dla ofiar kradzieży tożsamości
 • Usługa przesyłania dokumentów
 • Pokaż wszystkie
 • Edukacja i porady
 • Co to jest dobra ocena kredytowa
 • Popraw swoją zdolność kredytową
 • Zakresy punktacji FICO
 • Naprawa kredytu
 • Jak zbudować kredyt
 • Zrozumienie punktacji kredytowej

Pobierz bezpłatną aplikację Experian:

 • Warunki prawne
 • Polityka prywatności
 • Polityka prywatności CA.
 • naciśnij
 • Wybór reklam
 • Kariera
 • Relacje inwestorskie
 • Skontaktuj się z nami

☉ Ocena kredytowa obliczona na podstawie modelu FICO ® Score 8. Twój pożyczkodawca lub ubezpieczyciel może użyć innego FICO ® Score niż FICO ® Score 8 lub w ogóle innego rodzaju oceny kredytowej. Ucz się więcej.

Zasady redakcyjne: Informacje zawarte w Ask Experian służą wyłącznie do celów edukacyjnych i nie stanowią porady prawnej. Wyrażone tutaj opinie należą wyłącznie do autora, a nie do żadnego banku, wystawcy karty kredytowej lub innej firmy i nie zostały sprawdzone, zatwierdzone ani w inny sposób zatwierdzone przez żaden z tych podmiotów. Wszystkie informacje, w tym stawki i opłaty, są aktualne na dzień publikacji i aktualizowane zgodnie z informacjami przekazanymi przez naszych partnerów.

Zarchiwizowane posty mogą nie odzwierciedlać aktualnych zasad firmy Experian, mimo że są przechowywane w celach informacyjnych. Zespół Ask Experian nie może odpowiedzieć na każde pytanie indywidualnie. Jeśli jednak Twoje pytanie jest interesujące dla szerokiego grona konsumentów, zespół Experian umieści je w przyszłym poście.

Wady i zalety oferty określa nasz zespół redakcyjny na podstawie niezależnych badań. Banki, pożyczkodawcy i firmy obsługujące karty kredytowe nie odpowiadają za treści zamieszczane na tej stronie i nie popierają ani nie gwarantują żadnych recenzji.

Ujawnienie reklamodawcy: oferty pojawiające się na tej stronie pochodzą od firm zewnętrznych („nasi partnerzy”), od których Experian Consumer Services otrzymuje wynagrodzenie; jednakże rekompensata nie ma wpływu na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Oferty na stronie nie reprezentują wszystkich dostępnych usług finansowych, firm lub produktów.

* Aby uzyskać pełne informacje, zapoznaj się z warunkami oferty w witrynie internetowej wydawcy lub partnera. Po kliknięciu „Zastosuj” nastąpi przekierowanie do witryny internetowej wydawcy lub partnera, gdzie przed złożeniem wniosku można zapoznać się z warunkami oferty. Przedstawiamy podsumowanie, a nie pełne warunki prawne – przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z pełnymi warunkami oferty określonymi przez samego emitenta lub partnera. Chociaż Experian Consumer Services dokłada wszelkich starań, aby przedstawić jak najdokładniejsze informacje, wszystkie informacje o ofertach są przedstawiane bez gwarancji.

Witryny Experian zostały zaprojektowane tak, aby obsługiwały nowoczesne, aktualne przeglądarki internetowe. Experian nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer w wersji 10.0 i starszych. Jeśli obecnie używasz nieobsługiwanej przeglądarki, Twoje wrażenia mogą nie być optymalne, mogą wystąpić problemy z renderowaniem i możesz być narażony na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa. Zaleca się aktualizację do najnowszej wersji przeglądarki.

2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. Experian. Experian i użyte tutaj znaki towarowe Experian są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Experian i jej spółek zależnych. Użycie jakiejkolwiek innej nazwy handlowej, praw autorskich lub znaku towarowego służy wyłącznie do celów identyfikacji i odniesienia i nie oznacza żadnego związku z prawami autorskimi lub właścicielem znaku towarowego ich produktu lub marki. Inne nazwy produktów i firm wymienione w tym dokumencie są własnością ich odpowiednich właścicieli. Licencje i ujawnienia.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy