Europejskie banki dokapitalizowały się na temat ponad 200 mld euro

Europejskie banki dokapitalizowały się na temat ponad 200 mld euro
Category: bazy
4 sierpnia, 2020

Europejski Organ Przegladu Bankowego (EBA) ogłosił, że banki europejskie wzmocniły swoje zasoby kapitałowe o przeszlo 200 mld euro od grudnia ubiegłego roku do końca czerwca br., jednak uważa, że konieczne są dodatkowe wysiłki banków, zeby utrzymać te zasoby.

Tę informację z zadowoleniem przyjęła Komisja Europejska. -_ Ta integracja finansowa wzmacnia zdolność banków do finansowania gospodarki realnej w sposób trwały jak i równiez dzięki nadzorowi EBA nie zaakceptowac przyczyniła się do tak zwanym. delewarowania (zmniejszenia akcji kredytowych – PAP), czego się obawiano. To jest oryginalny postęp, z którego się cieszę _ – oświadczył komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Europejski Organ Nadzoru Bankowego z siedzibą w Londynie poinformował w swym raporcie, że dwudziestu siedmiu banków, które musiały podnieść tzw. wskaźnik adekwatności kapitałowej do 9 proc. az do czerwca 2012 roku, wzmocniło swe zasoby kapitałowe na temat 116 mld euro.

_ – Europejskie banki poczyniły znaczne postępy, aby zwiększyć swój kapitał i wzmocnić ogólną odporność sektora bankowego w UE. Dzięki tejze rekapitalizacji i innym środkom zaradczym podjętym przez Unię Europejską wiecej niz 200 mld euro zostało wstrzyknięte sluzace do europejskiego programu bankowego _ – głosi komunikat szefa EBA Andrea Enria.

Ponizsza ogólna suma 200 mld euro dotycząca okresu grudzień 2011-czerwiec 2012 obejmuje pomocna dlon dla banków greckich i hiszpańskich. W grudniu EBA szacowała, że banki potrzebują dokapitalizowania po wysokości 114, 7 miliardów euro, aby poradzić samemu z kryzysem. Od grudnia EBA indywidualnie traktowała jednakze przypadki greckich banków oraz czterech pozostalych europejskich banków w największych kłopotach (austriacki bank Oesterreichische Volksbank AG, belgijski Dexia, niemiecki WestLB AG jak i równiez hiszpański Bankia).

EBA ogłosiła też nowe rekomendacje, które mają pomóc bankom utrzymać skumulowany kapitał. Pewne banki mają zrezygnować z wykorzystania funduszy do działań strategicznych, jak wykup konkurentów czy wypłata dywidend na rzecz wlasnych akcjonariuszy.

EBA szacowała w ostatnim czasie na podstawie danych empirycznych dostępnych na koncu 2011 r., że największe europejskie banki wciąż potrzebują wzmocnić swe bazy kapitałowe środkami sluzace do 199 mld euro, tak by spełnione zostały zasady porozumień Bazylei III, innymi slowy bardziej wyśrubowanych globalnych wymogów kapitałowych.

Przy październiku ubiegłego roku przywódcy UE zdecydowali o tymczasowym podniesieniu obowiązkowego współczynnika adekwatności kapitałowej (czyli relacji kapitału do aktywów) z 5 proc. do 9 proc.

Czytaj więcej po
Ustalili, ile potrzebują. Nie zaakceptowac mówią skąd wziąćZ pierwszych wiadomosci wynika, że EFSF pozostanie zwiększony az do biliona euro.
Banki mają problem, ale Rostowski uspokajaMinister finansów powiedział, jak rekapitalizacja banków odbije się na kredytach.
Rostowski wedlug szczycie: Postawimy banki poprzednio próbąBanki w UE będą musiały tymczasowo zwiększyć wskaźnik płynności do 9 proc.