Bankructwo Grecji. Niemiecki rząd nie zaakceptowac widzi zasadach do negocjacji nowej wsparcia dla Aten

Bankructwo Grecji. Niemiecki rząd nie zaakceptowac widzi zasadach do negocjacji nowej wsparcia dla Aten
Category: gospodarka
4 sierpnia, 2020

Rząd Niemiec nie patrzy obecnie, wedlug zwycięstwie w referendum po Grecji przeciwników programu wsparcia, warunków sluzace do podjęcia swiezych negocjacji z władzami po Atenach – powiedział przy poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. Zapewnił jednak, że „drzwi pozostają otwarte”.

a mianowicie Niemiecki rząd przyjął az do wiadomości wyrażone w głosowaniu zdecydowane „nie” i szanuje ten wynik – oświadczył Seibert dzieki spotkaniu z dziennikarzami po Berlinie. „Rząd pozostaje oczywiście gotowy sluzace do rozmów; drzwiczki pozostają zawsze otwarte – zapewnił rzecznik kanclerz Angeli Merkel.

a mianowicie Wobec wczorajszej decyzji obywateli Grecji nie ma obecnie warunków do podjęcia negocjacji o nowym pakiecie pomocowym – zaznaczył Seibert. Wynik referendum oznacza a mianowicie jego zdaniem a mianowicie odrzucenie poprzez Greków zasady, że solidarność i odpowiedzialność są wraz z sobą nieodlacznie związane. Rząd niemiecki nie zaakceptowac zrezygnuje wraz z tej maksymy – zastrzegł rzecznik.

W jego opinii ruch należy obecnie do greckiego rządu. – Bardzo dużo zależy od tego, które propozycje jezyk homera rząd położy na stoliku – wyjaśnił Seibert. – Zaczekajmy na tek krok, co premier Aleksis Cipras przywiezie sluzace do Brukseli a mianowicie dodał. We wtorek dzierzy odbyć się szczyt przywódców krajów tereny euro.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger zbagatelizował znaczenie poniedziałkowej dymisji greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa. – Decydujące są posady, treść, zas nie jednostki – powiedział. Jaeger podkreślił, że na rzecz rządu Niemiec umorzenie greckiego długu nie wydaje sie byc tematem do rozmów. ów kwestia nie była przedmiotem rozmów a mianowicie podkreślił.

Norwegia za rozmówkami o nowatorskim programie obslugi

Za negocjowaniem z Grecją kolejnej dzialaniu pomocowej opowiedział się jednakze hiszpański rząd. Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządowej Komisji do spraw Ekonomicznych minister finansów Luis de Guindos uzależnił jednak kontynuowanie rozmów od wypełnienia za posrednictwem Grecję swych zobowiązań.

Luis de Guindos podkreślił, że odrzucenie przez Greków pomyslu oszczędnościowego narzuconego przez Brukselę nie umacnia pozycji Aten w grupie państw euro. Przypomniał, że na ulgi Europejskiego Banku Srodkowego może liczyć tylko kraj objęty akcją pomocową. A Grecja jakims krajem już nie jest.

W jego opinii, Ateny nie mogą też liczyć dzieki żadne ustępstwa ani wsparcie Unii Europejskiej a mianowicie z wyjątkiem pomocy humanitarnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Hiszpański minister przyznał jednak, że Bruksela popełniła wobec Grecji błędy jak i równiez podczas negocjacji jej przedstawicielom brakowało wrażliwości. Jednak argument ten nie zwalnia wraz z obowiązków greckiego rządu ani społeczeństwa, ocenił.

De Guindos wierzy, że Ateny nie opuszczą tereny euro. a mianowicie Żeby pozostać w grupie, muszą jak najszybciej rozpocząć reformy – stwierdził. I to one właśnie, natomiast nie restrukturyzacja długu a mianowicie zdaniem ministra – są gwarantem wzrostu gospodarczego jak i równiez ożywienia greckiego rynku pracy.

Kierownik eurogrupy nie chce Grexitu

Z kolei kierownik eurogrupy, minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że utrzymanie Grecji w tej grupie „jest wciąż ich i moim celem”. Zastrzegł aczkolwiek, że wynik greckiego referendum utrudnił konwersacji z kredytodawcami.

Odrzucenie przez Greków warunków pomocy cudzoziemskiej „nie zbliża nas od razu do rozwiązania. Właściwie, jeśli propozycje są odrzucane, to tylko komplikuje sprawy” – powiedział dziennikarzom Dijsselbloem, udając się dzieki posiedzenie holenderskiego rządu, zwołane w celu omówienia greckiego „nie”.