Akcje grupy Eurocash równo w dół. Zyski spadły prawie na temat jedną trzecią

Akcje grupy Eurocash równo w dół. Zyski spadły prawie na temat jedną trzecią
Category: gielda
4 sierpnia, 2020

Akcje Eurocashu, największej polskiej ekipy zajmującej się hurtową dystrybucją spożywki i chemii, od momentu rana równo tracą na wartości. Efekty finansowe okazały się dużo poniżej oczekiwań ekspertów. Spółka zapowiedziała zmiany w Cash&Carry, co może wiązać się z zamknięciem niektórych placówek.

Eurocash, sluzace do którego oprócz hurtowni należą też sklepy ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Euro Obiekt handlowy i Groszek, zanotował przy czwartym trymestrze ubiegłego roku kalendarzowego sprzedaż na poziomie 5, 34 mld zł. To o 300 mln zł więcej niż dwanascie miesiecy wcześniej. Wbrew tego miał w okresie od czasu października az do grudnia wylacznie 66, 9 mln zł zysku netto. To o prawie jedną trzecią spory wynik niż w tym samym okresie 2015 roku, wówczas gdy „na czysto” grupa zarobiła 97 mln zł.

Zawód jest tym większy, że dużo korzystniejszych wyników spodziewali się analitycy ankietowani przez Polską Agencję Prasową. Średnia prognoz sugerowała zysk w stopniu 93, dwóch mln zł. W efekcie od rana dzieki warszawskiej giełdzie akcje Eurocashu spadają. To zdecydowanie najgorsza spółka wśród największych podmiotów z GPW.

Obserwuj bieżące notowania akcji Eurocashu

– Po czwartym trymestrze pojawiła się inflacja, jak jest zjawiskiem pozytywnym na rzecz naszej branży. Z drugiej strony, gorsza pogoda miała niekorzystny wpływ na dynamikę sprzedaży w hurtowniach małoformatowych – komentuje spadające zyski członek zarządu i dyrektor pieniezny grupy Eurocash Jacek Owczarek. Podkreśla, że wciąż nasila się też presja dyskontów na niezorganizowane, mniejsze sklepy.

Przy okazji albumów tematycznych raportu kwartalnego poznaliśmy całoroczne wyniki Eurocash. Grupa w 2016 r. miała 179, 22 mln zł profitu w porównaniu z 212, 37 mln zł rok kalendarzowy wcześniej. Złożyły się na to przychody ze sprzedaży w wysokości odpowiednio 21, dwóch i 20, 31 mld zł.

Które to cele wyznacza sobie Eurocash w 2017 roku? – Zamierzamy kontynuować rozwój dystrybucji produktów świeżych oraz nowych formatów i konceptów szczególowych. Zakładamy, że wartość ludzi inwestycji będzie zbliżona az do poziomu sposród ubiegłego r., czyli wyniesie około dziesieciu proc. EBITDA – powiedział Owczarek. Przy 2016 roku EBITDA była na poziomie 440, 5 mln zł.

Dyrektor Eurocashu dodaje, że w tym roku Eurocash skupi się w optymalizacji hurtowni Cash & Carry. Od czasu 2014 roku do necie zostało przyłączonych 32 placówek, co przełożyło się dzieki zwiększone koszta stałe, ale m. in. w związku z deflacją nie miało wpływu w wzrost sprzedaży.

– Zamierzamy w związku z naszym przeprowadzenie reorganizacji, co może wiązać się z zamknięciem wybranych placówek. Na razie aczkolwiek za wcześnie, by mówić o pełnej skali przedsięwzięcia. Odpowiednie wybory będą robiono w ciągu roku wedlug obserwacji wpływu restrukturyzacji w sytuację naszych klientów przy każdym wraz z lokalnych rynków – zapowiedział Jacek Owczarek.

Eurocash to największa polska grupa zajmująca się hurtową dystrybucją produktów żywnościowych, chemii gospodarczej, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (FMCG). W do niej ramach działa m. in. spółka Eurocash Cash&Carry. Oprócz hurtowni należą do pani a także necie franczyzowe: sklepy ABC, Smakolyki Centrum, Lewiatan, Euro Sklep i Groszek.