ABA Number Vs. Numer rozliczeniwy banku

17 lutego 2021

Najlepszy sposób na wysyłanie pieniędzy do Belize

Odkładając na chwilę aplikację Venmo i system punktów sprzedaży Square na iPadzie, rzućmy okiem na ładny, niezawodny, oldschoolowy czek (ten prostokątny papier, który zamienia się w pieniądze).

Możesz zauważyć, że na tym drobiazgu jest mnóstwo informacji, takich jak nazwa i adres wydawcy, data, kwota płatności, informacje o banku, numer konta i cała masa ciągów liczb, które wydają się całkowicie przypadkowe. W tym drugim fragmencie pojawia się numer ABA i numer routingu – okazuje się, że nie ma powodu, aby porównywać ABA z numerem routingu, ponieważ są one dokładnie tym samym.

Jednak gdy terminy takie jak „numer ABA, „numer rozliczeniowy ABA, „numer rozliczeniowy ACH i „numer SWIFT zaczynają się rzucać, łatwo się pomylić. Na szczęście równie łatwo jest to wszystko zrozumieć, patrząc nieco bliżej.

Dlaczego numer ABA?

Już w 1910 roku American Bankers Association (ABA) wymyśliło sposób na zidentyfikowanie każdej instytucji finansowej jako sposób na wyjaśnienie, kto jest odpowiedzialny za wszystkie te czeki. Nazwali go numerem ABA, który pierwotnie był używany po prostu do identyfikacji konkretnego banku lub instytucji finansowej przypisanej do czeku.

Z biegiem czasu – i wraz z pojawieniem się innowacji finansowych, takich jak System Rezerwy Federalnej, rozpoznawanie znaków pisma magnetycznego i ustawa o przyspieszonej dostępności funduszy – numer ABA przekształcił się w kod służący do wyznaczania uczestników bankowości internetowej, przelewów bankowych i elektronicznego transferu środków. W tym miejscu jesteśmy dzisiaj i gdzie pojawia się część „numer rozliczeniowy.

Numer rozliczeniowy ABA

Kiedy numer ABA skupił się na elektronicznym i internetowym routingu pieniędzy, jego nazwa stała się trochę chaotyczna. Usłyszysz, że jest on określany zamiennie jako zwykły stary numer ABA, numer tranzytowy trasy lub RTN, numer przelewu routingu, numer rozliczeniowy czeku lub numer routingu ABA – wszystkie oznaczają to samo. Bez względu na to, jak to nazwiesz, jest to numer identyfikujący instytucję finansową, na którą pobierana jest płatność podczas wykonywania przelewów online. Dlatego często będziesz proszony o podanie tego numeru rozliczeniowego podczas wypełniania formularzy bezpośredniego wpłaty lub systemu płatności bezpośrednich. Tylko federalne i zarejestrowane przez stanowe instytucje finansowe uprawnione do utrzymywania konta w Banku Rezerw Federalnych otrzymują numer rozliczeniowy ABA.

Obecnie numer ABA na czeku jest dziewięciocyfrową liczbą zwykle umieszczaną w lewym dolnym rogu dokumentu, umieszczoną w nawiasach między dwoma symbolami „|:. Po nim następuje numer konta i numer czeku. Możesz również uzyskać numer rozliczeniowy ABA, dzwoniąc do banku lub logując się do systemu sprawdzania online i sprawdzając informacje o swoim koncie.

Numer tranzytowy ABA

Jakby sprawy nie były już wystarczająco zagmatwane, tranzytowy numer ABA jest również znany jako numer ACH lub Automated Clearing House – nie należy go mylić z numerem ABA lub numerem tranzytowym, które są tym samym. Uff.

Jest to w zasadzie numer rozliczeniowy, który jest używany specjalnie w systemach dostaw sieci Automated Clearing House. Na czeku zwykle pojawia się nad numerem rozliczeniowym ABA lub wierszem „memo napisanym małym drukiem po tekście „ACH R / T.

A co z numerem SWIFT?

Na szczęście numer SWIFT ma zupełnie inną nazwę niż wszystkie inne zbyt podobne numery, ale często usłyszysz je zgrupowane wśród nich.

Kiedy banki, instytucje finansowe i korporacje przesyłają pieniądze za granicę, korzystają z systemu zarządzanego przez Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications lub SWIFT, spółdzielnię zrzeszającą prawie 11 000 banków i firm z ponad 200 krajów na całym świecie. Kod SWIFT to uniwersalny 11-cyfrowy numer alfanumeryczny; wszystko w jednym kodzie identyfikuje, skąd pochodzi przelew, dokąd zmierza i jakie są sposoby jego przekazania. Dzieje się tak, ponieważ łączy elementy, takie jak kody banków, kody krajów i innych lokalizacji, a nawet kody poszczególnych oddziałów w jedną skróconą, bardzo poręczną liczbę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy